Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pisma od pracodawcy wciąż bez skutku doręczenia

30 czerwca 2022 | Kadry i Płace | Zuzanna Gaczyńska

Mimo że pandemia jest w odwrocie, nie wróciła tzw. fikcja doręczenia. Pracodawca, który ma problem z dostarczeniem wypowiedzenia pracownikowi unikającemu odbioru, może powołać się na nadużycie prawa podmiotowego.

Od kilku miesięcy rząd sukcesywnie znosi obostrzenia związane z odwołaniem obowiązującego od dwóch lat stanu epidemii. Mimo to utrzymane pozostają w mocy przepisy szczególne przeznaczone do walki z COVID-19.

Jednym z takich przepisów jest art. 98 ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (dalej: ustawa covidowa). Przepis ten zawiesza domniemanie doręczenia dwukrotnie awizowanej przesyłki. Jeżeli więc np. pracodawca wyśle pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę listem poleconym, a pracownik nie podejmie dwukrotnie awizowanej przesyłki, to nie można uznać, że ją odebrał.

Uzasadnieniem dla tego przepisu ustawy covidowej miało być zabezpieczenie przed konsekwencjami prawnymi osób, które w związku z sytuacją epidemiczną nie mogły podjąć kierowanej do nich korespondencji.

Skuteczne wypowiedzenie

Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednostronnym oświadczeniem woli i dochodzi do skutku bez względu na zgodę drugiej strony. Przed wejściem w życie ustawy covidowej nawet nieodebranie przez pracownika wypowiedzenia po jego dwukrotnym awizowaniu nie stało na przeszkodzie do uznania go za skutecznie doręczone. W utrwalonej przed epidemią linii orzeczniczej Sądu Najwyższego przyjęto bowiem,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12305

Wydanie: 12305

Spis treści

Reklama

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament